Franklin County Optimist Club
     KANSAS
 

Subtitle

Franklin County Optimist Annual Dinner
2021-2022

Optimist Guest:


William M. Tsutsui, PhD

Ottawa University President & CEO

Professor of History

 Keynote Speaker


Adam Weingartner

Ottawa Chief of Police

Franklin County Optimist of the Year


Dale Fox

2021 Junior Golf

AWARDS


10 - 13 Age Group


Pitch and Putt Contest (Girls)

3rd Place -- Ava Lyman

2nd Place -- Charity Thompson

1st Place -- Aurora Lloyd


Pitch and Putt Contest (Boys)

3rd Place -- Bryce Klaus

2nd Place -- Gage Geist

1st Place -- Ryker Robertson


Drive, Chip, and Putt Contest (Girls)

1st Place -- Charity Thompson


Drive, Chip and Putt Contest (Boys)

1st Place -- Blake Lyman


7 - 9 Age Group


Pitch and Putt Contest (Girls)

3rd Place -- Presley Dryden

2nd Place -- Payten Benbrook

1st Place -- Lola Linck


Pitch and Putt Contest (Boys)

3rd Place -- Logan Funk

2nd Place -- Elliott Finch

1st Place -- Brennan Lyman


Drive, Chip, and Putt Contest (Girls)

1st Place -- Payten Benbrook


Drive, Chip, and Putt Contest (Boys)

1st Place -- Brennan Lyman


Inspiration Award

Christopher (Topher) Smith

Garrett Oshel

Wyatt Oshel


2021 Junior Golf

List of Instructors & Helpers


7-9 year olds  (Mondays & Wednesdays)


Chipping Claire Olmsted (Instructor) 

Ayvee Richardson (Helper) 

Quinn Beatty (Helper) 


Putting Caroline Wingert (Instructor) 

Taylor Reynolds (Instructor) 


Range Kaylie Reese (Instructor) 

Tom Rishel (Helper)

Roger Carson (Helper)

Ayvee Richardson (Helper) 

Quinn Beatty (Helper) 


Check-in Dale Fox


Cart Drivers Juanita Peckham (water)

Roger Carson

Dale Fox (water)

Tom Rishel 


Supervision Beth Testorff

Russ Testorff


10-13 year olds  (Tuesdays & Thursdays)


Chipping Keith King (Instructor) 

John Kimbrel (Helper)


Putting Russ Testorff (Instructor)

Zach King (Instructor) 

Clint Robertson (Helper)

Beth Testorff (Helper)


Range Donnie Allis (Instructor) 

Wally Resner (Instructor) 

Tom Rishel (Helper)

Roger Carson (Helper)


Check-in Dale Fox


Cart Drivers Juanita Peckham (water)

Roger Carson

Dale Fox (water)


Supervision Beth Testorff

Russ Testorff

2021 Optimist Unsung Heroes 


In picture order:

Savannah Sims, Daphne DeLurme, Ava Waterman, Javier Bolivar, Lorena Marquez, Chloe Wilson, Sara Orr, Not pictured:  Nolan Ingram.  

2021 Optimist Essay Contest 

Winners



1st Place; Erin Wooge  Far Right


2nd Place: Chris Hanson Far Left


3rd Place: Quinn Corley On line center of picture


2020 Unsung Heros


Top Row left to right

Kamryn Dials 9th grade; Jaymilynne Whiddon 9th grade; Alexandria Brewer 10th grade; Chloe Schulz 10th grade



Bottom Row left to right

Trenidy Batten 11th grade; Samantha Castro-Jimenez 11th grade; Caloub Mongold 12th grade; Ashley Winkler 12th grade


2020 Essay Contest Winners


Pictured left to right

Nathaniel Shupert 1st place winner with Russ Testorff committee chair.

Not pictured Payton Lee 2nd place winner

Wellsville January 2020 Student of the Month

Owen Dalton is an 8th Grader


Owen is a hard worker in class.  He is always in a cheerful mood, and he follows instructions very well. He helps other students when they get stuck on their computer programming.  He is the only middle school student enrolled in the Amazon Future Engineers program, which is supposed to be just for high school kids. 


Wellsville November 2019 Student of the Month

Matt Newhouse is a 7th Grader


Matt is very respectful and also reliable. He is a good student. Also, (from the nominating teacher) I know I am not a general education teacher but he has been JUST AWESOME with one of our students all year!!!  He eats lunch with her and in PE class he has taken excellent care of her!!!!!!  


Tom Love and Dale Pearson handing out dictionaries to Williamsburg 4th graders
Tom Love and Dale Pearson handing out dictionaries to Appanoose 4th graders

Wellsville October 2019 Student of the Month 

Ketelyn West is a 7th grader.

She is always polite and courteous to students and staff.

She is a hard worker, always turns her materials in on time and always has a smile on her face. 

2019 Dare Camp

2019 Unsung Heroes

Trenton Ball    Senior

Camille Hadl-Raby    Senior

McKinley Croucher   Junior

 Reggan Porter     Junior

Fayth Star - Sophomore

Kimberly Mendez - Freshman

Destiny Smith - Freshman

Not Pictured

Cierra Jo Harris - Sophomore


2019 Oratorical Contest Winner

Kamryn Stinebaugh

2019 Essay Contest Winners

Left to Right

1st Place:  Caroline Webber

2nd Place: Madelyn Starrett

3rd Place: Moriah Geschwentner

                           2018 Unsung Heroes

From Left to Right

Alexis Kreusch        9th Grade

Riley Bacon           10th Grade

Christopher Baber   10th Grade

Willow Ward           11th Grade

Erin Bishoff             11th Grade

Alexus Brinson        12th Grade

Alex Masuch           12th Grade


                    2018 Essay Contest Winners

Left to Right

1st place -- Cooper Gollier                

3rd place-- Rosie Marquez

2nd place-- Audrey Moore

                        2017 Unsung Heroes

From Left to Right
Stevie Knudsen 9th grade
Matt Smith   9th grade
Anthony Catanzaro  10th grade
Isaac Wingert   10th grade
Philip Hernandez  11th grade
Miguel Urrutia (not pictured) 11th grade
Rajvee Patel  12th grade
Wesley DerHammer  12th grade



This award is given to those students that have overcame personal adversity or made a special contribution to the school for which he or she has not received recognition.  The Unsung Hero Award seeks to recognize students that have achieved success in a way that most people have not noticed them.




Optimist: Friend of Youth

2019 Franklin County Optimist Skunk Run
Duck Race Youth Festival

Youth Projects ( Click on link below)

Each year we hold our annual duck race in City Park to help fund our many youth projects. 

When: Due to the COVID-19 this years Youth Day and Duck Race has been cancelled.

Where: City  Park